Booking.com
Travel

Grčka preduzela drastične mere protiv nelegalnih ležaljki: Plaže nadleću dronovi, lokalci tapšu

"UZELI SU ČAK I DEČIJE RANČEVE" Srbi ponovo na udaru lopova u Grčkoj
Foto: Pixabay

Uz prelepe plaže, česti prizori na evropskim destinacijama uključuju velike redove ležaljki i stolova iz obližnjih restorana. Međutim, mnogi od njih su postavljeni bez dozvola. Grčka vlada sada se bori protiv nelegalnih ležaljki i stolica na plažama svim sredstvima.


 

Protesti širom Grčke

Penzionerka Evgenija Rapti, koja ima vikendicu kod plaže Pefkohori, izjavila je da je plaža bila potpuno drugačija pre 40 godina kada su kupili kuću. Sada je cela plaža zauzeta ležaljkama.

Poslednjih meseci održano je nekoliko protesta gde su meštani kritikovali barove i restorane zbog postavljanja ležaljki i stolova na plaže. Jedan od aktivista, Jorgos Teodoridis, izjavio je da problem nastaje zbog preduzetnika koji, sa dozvolom ili bez nje, pokrivaju delove obale ležaljkama, suncobranima, stolovima i stalnim objektima. Cena najma može dostići i 40 evra za dve ležaljke dnevno.

Nove mere grčke vlade

Vlada je uvela nove mere, uključujući upotrebu dronova za nadgledanje plaža i aplikaciju MyCoast za prijavu nelegalnih ležaljki. Više od 6.000 žalbi podneto je putem aplikacije od njenog pokretanja u aprilu.

Nova pravila nalažu da ležaljke i suncobrani moraju biti najmanje četiri metra od mora, a iznajmljivanje nije dozvoljeno na plažama sa manje od četiri metra peska. Do 70 odsto grčkih plaža mora biti bez ležaljki, dok zaštićena područja moraju biti slobodna 85 odsto.

Reakcije i dodatne licence

Na ostrvu Rodos, jednom baru je suspendovana dozvola nakon što je ležaljke postavio u more. Do sada je izdano više od 6.500 licenci za plaže, a planira se dodavanje još 1.200 ovog leta.

Prošlog leta, protesti pod nazivom “Pokret peškira” zahvatili su ostrva poput Naksosa i Parosa, gde su lokalni stanovnici protestovali protiv skupih ležaljki koje mogu koštati i do 100 evra. Lokalno stanovništvo se oseća “oterano s ostrva” zbog visokih cena i zauzetih plaža.

Gradonačelnik Parosa izjavio je da se problem rešava i da neće dozvoliti nezakonito zauzimanje plaža. Inspekcije se sprovode kako bi se osiguralo da preduzetnici poštuju pravila.

Problemi i u Španiji

Španija takođe preduzima mere protiv ležaljki na plažama, ali cilja na turiste. Turisti koji pokušaju da zauzmu prostor kišobranom ili ležaljkom mogu biti kažnjeni do 700 evra. Ratovi za ležaljke u hotelima takođe se intenziviraju s turistima koji dolaze već u šest ujutru da zauzmu najbolja mesta pored bazena.

Grčka vlada preduzima značajne korake kako bi uredila korišćenje plaža i zaštitila prirodne resurse. Uz podršku lokalnog stanovništva, cilj je stvoriti balans između turističkog razvoja i očuvanja prirodne lepote grčkih plaža.

Drugi strogi zakoni o plažama širom sveta

Španija:

  • Napuštanje plaže bez pokrivanja kupaćih kostima – kazne do 600 evra
  • Pušenje na plaži – kazne do 2.000 evra
  • Kupanje u moru posle ponoći – kazne do 1.200 evra
  • Biti go na nenudističkim plažama – kazna do 600 evra

Francuska

  • Pušenje na plažama

Italija

  • Uzimanje kamenčića – kazne do 3.000 evra

Velika Britanija

  • Šetanje pasa na određenim plažama između 1. maja i 30. septembra – kazne od 1.000 funti
  • Bacanje smeća – kazne do 3.000 funti
  • Uzimanje kamenčića – kazne do 1.100 evra
  • Kampovanje na plažama – kazne do 1.200 evra

(24sedam.rs/pixabay)

About the author

Renata Kulic

Diplomirani novinar/žurnalista sa dugogodišnjim iskustvom u medijima. Za portal PRessSerbia.com piše nekoliko godina i to u rubrici "Lifestyle"

PRessSerbia VIDEO NEDELJE: Princ – Ajša (Official Video)

Prijatelji sajta

omladinska zadruga indeks
BG ONLINE

Kalendar

јул 2024.
П У С Ч П С Н
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Odaberite vašu sledeću destinaciju



Booking.com

PRess Serbia