Booking.com
Lepota i zdravlje

Toplotni udar, iscrpljenost ili sunčanica? Na ovaj način možeš izbeći opasno stanje – ako primetiš ove simptome obrati se lekaru

Vremenska prognoza za 5.jul
Foto: Pixabay

Toplotni udar, toplotna iscrpljenost ili sunčanica? U svakom slučaju, udaljite se od jakog sunca. Iako postoji velika razlika u ozbiljnosti ovih stanja, simptomi su slični. Zajednička im je visoka telesna temperatura i dehidracija.


 

Leto je zvanično počelo, a temperature sve više rastu svakog dana. S obzirom da živimo u podneblju gde živa u termometru često dostiže 40 stepeni Celzijusa, važno je da se podsetimo nekih pravila koja će nam olakšati (ponekad čak i spasiti) život.

Toplotni udar nije samo fraza. To je ozbiljno stanje uzrokovano visokim temperaturama vazduha i preteranim naprezanjem tela koje više nije u stanju samo da se rashladi. Posebno su ugrožene bebe, koje još uvek nemaju razvijen termoregulacioni sistem, kao i starije osobe i osobe sa hroničnim bolestima.

Simptomi toplotnog udara:

Promenjeno stanje svesti (zbunjenost)

Gubitak svesti

Konvulzije (nekontrolisani grčevi tela)

Telesna temperatura iznad 40 stepeni Celzijusa

Brzo ili nepravilno disanje Ako vi ili neko oko vas oseti ove simptome, hitno potražite medicinsku pomoć.

Ako se takvo stanje nastavi, može doći do kome, otkazivanja organa i na kraju smrti. Ljudi i životinje koje su zatvorene u vozilima brzo dolaze u ovako teško stanje i često ih nije moguće spasiti. Pre dolaska hitne pomoći, osobu treba što pre rashladiti mokrim peškirima, vodom, ventilatorom…

Kako izbeći opasnost?

Najbolje je izbegavati sunce tokom velike vrućine, ostati hidriran i ne preterivati sa fizičkim naporom. Postoje neka pravila koja važe za sve, a posebno za najugroženije grupe (starije osobe, deca, osobe sa hroničnim bolestima):

Boravite u hladu između 11 i 15 časova ili ostanite u kući.

Redovno nanosite kremu za zaštitu od sunca.

Nosite šešire ili laganiu odeću koja prekriva glavu.

Izbegavajte prenaporne aktivnosti koje dovode do povećanja telesne temperature.

Pijte puno vode i jedite lagane obroke.

Izbegavajte alkohol i kofein.

Tuširajte se hladnom vodom ili stavite hladne obloge na kožu i odeću.

Zatvarajte prozore tokom dana i provetravajte prostorije kada temperatura padne.

Toplotna iscrpljenost: Ovaj medicinski termin se odnosi na pregrejavanje tela i gubitak tečnosti iz organizma, obično usled prekomernog znojenja, ali nije tako opasno kao toplotni udar. Simptomi uključuju slabost, umor, mučninu, glavobolju, vrtoglavicu i zbunjenost. Iako su simptomi slični onima kod toplotnog udara, trebali bi nestati nakon pola sata hlađenja.

Sunčanica: Nakon dugog izlaganja suncu, posebno glave i potiljka, može doći do ovog problema. Sunčanicu ćete prepoznati po suvoj koži, jakom crvenilu lica, povišenoj telesnoj temperaturi, glavobolji, dezorijentisanosti, vrtoglavici, mučnini i osetljivosti na svetlost.

Osobu treba što pre smestiti na hladno mesto i rashladiti organizam hladnom vodom i oblogama. Treba joj ponuditi mlake tečnosti i pozvati pomoć ako temperatura ne padne ili stanje ne poboljšava.

(sd.rs/pixabay)

PRess Serbia