Booking.com
Sport News

Zašto nam je san neophodan?

Šta je skandinavska metoda spavanja u koju se neki parovi kunu
Foto: Pixabay

Ako ste ikada ostali budni celu noć – bilo iz izbora, nužde ili uprkos naporima da zaspite – znate koliko je san ključan za naše blagostanje. Svima nam je potreban san, ali otprilike jedan od tri odrasla Amerikanca ne spava dovoljno.


Značaj dovoljnog sna

San je esencijalna funkcija koja omogućava našem telu i umu da se napune energijom, ostavljajući nas osveženim i budnim kada se probudimo. Zdrav san takođe pomaže telu da ostane zdravo i odupre se bolestima. Bez dovoljno sna, mozak ne može pravilno da funkcioniše, narušavajući sposobnost koncentracije, jasnog razmišljanja i obrade sećanja.

San služi raznim važnim fizičkim i psihološkim funkcijama, uključujući:

Učenje i konsolidacija pamćenja

Emocionalna regulacija

Rasuđivanje i donošenje odluka

Rešavanje problema

Očuvanje energije

Rast i zarastanje

Imunitet

Nauka iza sna

Ljudska bića, poput svih vrsta na Zemlji, evoluirala su da prežive i napreduju na planeti sa 24-časovnim ciklusom dana i noći. Prema nekim teorijama sna, spavanje u jednom konsolidovanom bloku noću omogućilo je ranim ljudima da istovremeno izbegnu predatore, sačuvaju energiju i zadovolje potrebu za odmorom.

Biološki obrasci koji pomažu ljudima da žive u skladu sa 24-časovnim ciklusom dan-noć nazivaju se cirkadijalni ritmovi. Ovi ritmovi deluju zajedno sa potrebom za snom – željom za spavanjem koja raste u intenzitetu što je osoba duže budna – uzrokujući da se ljudi osećaju pospano noću i budno ujutru.

Faze sna

Naša arhitektura sna – odnosno način na koji telo prolazi kroz specifične faze sna – omogućava korisne procese koji se dešavaju tokom sna, poput zarastanja i učenja. Postoje tri faze sna bez brzog pokreta očiju (non-REM), nakon čega sledi faza brzog pokreta očiju (REM), poslednja faza sna. Prolazak kroz sve četiri faze obično traje bilo gde od 1,5 do 2 sata.

Zdrave osobe prolaze kroz sve četiri faze sna više puta tokom noći. Redovni poremećaji sna, kao i poremećaji spavanja koji utiču na arhitekturu sna poput apneje u snu, mogu imati ozbiljne posledice po fizičko i mentalno zdravlje.

Koliko sna nam je potrebno?

Stručnjaci generalno preporučuju da odrasli spavaju najmanje sedam sati dnevno. Međutim, potrebe za snom mogu se drastično razlikovati od osobe do osobe. Vaš nivo aktivnosti, zdravstveno stanje i mnogi drugi faktori utiču na to koliko sna vam je potrebno, ali optimalan broj sati obično spada u određeni opseg u zavisnosti od vašeg uzrasta i životne faze.

Efekti nedostatka sna

Nedovoljan san u odnosu na potrebe vašeg tela može imati ozbiljne posledice. Samo jedna neprospavana noć može vam otežati koncentraciju i jasno razmišljanje, a tokom dana se možete osećati umorno ili tromo. Kad niste dovoljno spavali, verovatnije ćete biti razdražljivi i donositi loše procene. Nedostatak sna značajno povećava rizik od greške na poslu ili saobraćajne nesreće.

Dugoročni nedostatak sna nosi sve ove rizike i još više. Hronično nedovoljno spavanje može:

Potisnuti imuni sistem, povećavajući podložnost bolestima i infekcijama

Povećati rizik od razvoja srčanih problema, dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog pritiska

Ometati metabolizam i povećati rizik od gojaznosti

Uzrokovati probleme u odnosima na poslu i kod kuće

Dovesti do depresije i anksioznosti

Efekti duga u snu brzo se nagomilavaju, pa što pre možete rešiti poteškoće sa spavanjem, to bolje.

Kako uvek dobro spavati?

Dobra vest je da se mnogi problemi sa spavanjem poboljšavaju i čak nestaju kada preduzmete prave korake za njihovo lečenje. Počnite primenom zdravih praksi higijene spavanja kod kuće.

Izlažite se prirodnoj svetlosti najmanje 20 minuta ujutro.

Obavežite se na redovan raspored spavanja.

Usvojite umirujuću rutinu pred spavanje.

Osigurajte da vaša spavaća soba bude hladna, mračna, tiha i udobna.

Izbegavajte elektroniku sa ekranima sat vremena pre spavanja.

Redovno vežbajte, i to rano u toku dana.

Izbegavajte alkohol, nikotin i kofein satima pre spavanja.

Ako imate problema sa spavanjem čak i nakon preduzimanja ovih koraka, obratite se svom lekaru. Uz pravi tretman, možete dobiti san koji je vašem telu neophodan.

Izvor: PressSerbia/Nova

PRess Serbia